skip to Main Content

Bir zeytinyağı markamız daha ‘Coğrafi İşaret’ aldı: “Uzunyuva”

ÖNDER Haber / Melih KAŞKAR

Milas Ticaret ve Sanayi Odası’nca, ilçemiz sınırları içinde, yöremize özel Memecik zeytinlerinden erken hasat, soğuk sıkım yöntemiyle elde edilen Rabia – Uğur Özen’in “Uzunyuva” markalı zeytinyağına daha coğrafi işaret etiketi verildiği bildirildi. MİTSO Basın Bürosundan verilen bilgiye göre, Uzunyuva Zeytinyağı üreticisi Rabia Özen, Uzunyuva markalı zeytinyağına Coğrafi İşaret alarak örnek zeytinyağı şişesini MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer’e teslim etti. Eşi Uğur Özen ile birlikte 15 yıldır zeytinyağı işinde olduklarını belirten Rabia Özen, MİTSO’nun Coğrafi İşaret almasıyla birlikte ilk kez bu yıl sektörde bir hareketlilik yaşandığını belirterek, “Milas Ticaret ve Sanayi Odası’nın zeytinyağına Coğrafi İşaret alması çok iyi oldu. Çok iyi bir iş başardınız. 15 yıldır, zeytinyağı işindeyiz, hep yerimizde saydık. İlk kez bu yıl, Coğrafi İşaret alınmasıyla birlikte bir hareketlilik yaşanıyor. İlk kez zeytinyağımız para etmeye başladı. Size, Coğrafi İşaret aldığınız için teşekkür ederiz” dedi.

Kaynak: http://www.milasonder.com/haber/43637/bir-zeytinyagi-markamiz-daha-cografi-isaret-aldi-uzunyuva.html

Milas’ın ‘Özen’li yağ mühendisleri

Hürriyet Haber Adnan Kaya

ÖZEN ailesinin zeytinyağı yolculuğu Yatağan’a bağlı Turgut’ta (eski adıyla Leyne) üç kuşak önce dede Ali Rıza Bey’le başlıyor.

Beldenin merkezinde yer alan büyük taş evin bahçesinde İtalyan ustaların kurduğu pres sistemle öncelikle kendi zeytinlerini sıkmak için başlattığı hikaye, Ali Rıza Bey’in işletmenin makinelerini satmasıyla soluklanıyor.
Malum; zeytinyağı öyle bir tutku ki, sanki bir kez ilgilenmeye başlayınca kişinin genetik kodlarına da işleniyor.

İşte, yıllar sonra oğlu Mehmet Özen, zamanının modern bir tesisi olan iki taş değirmen, iki pres ve manuel bir seperatörden oluşan fabrikasıyla bu tutkusuna şekil veriyor.

10 yıl kadar sonra büyük oğlu Durmuş Özen de önce pres sistem ve sonrasında gelişen teknoloji ile kontinü sistemlerle donatılan üç ayrı tesisiyle ailenin üçüncü kuşağını temsilen zeytinyağı üretimine devam ediyor.

ANNE SÖZÜNE KULAK VERDİ VE KALDI

Küçük oğlu Uğur Özen’in hikayesi ise 1994’te İTÜ İnşaat Mühendisliği’ni bitirip Turgut’a, eve dönmesiyle başlıyor.

Mesleğini yapmak üzere yurtdışı iş görüşmesi olumlu sonuçlanmasına rağmen, annesinin, “Oğlum uzağa gitme, bu sene zeytin çok, fabrikamızı işlet” demesiyle gitmeyip Türkiye’de kalıyor.

O sene gerçekleşen ve muhtemelen tarihin en büyük zeytin rekoltesi genç bir mühendisin üretim ve ticaretle tanışmasına, işi büyütme çabasına vesile oluyor.

Diyor ki: “Çocukluğumla ilgili anılarda evimizin bahçesindeki zeytinyağı fabrikası çok büyük bir yer tutuyor.

Sabaha karşı ustaların tesisi açarak taş değirmenleri çalıştırmaları, henüz gece denilebilecek saatte birbirlerinin üzerlerinde yuvarlanarak zeytini öğüten koca taşların uyuyan köy sakinlerine sanki, ‘Burası Ege, zeytin ve bereket zamanı, uyanın artık’ diye bağırmaları, tüm gün çalışan tesiste vardiya başlama ve değişim zamanını haber veren siren ve o bahçesi taze pirina, içerisi ise burcu burcu zeytinyağı kokan fabrika…

‘Zeytinyağı tutkusu kişinin genetik kodlarına işlenir’ denir ya, muhtemelen işlenme yolu da bu…”

KAMYONA YÜKLEYİP BELDE BELDE GEZDİ

Uğur Bey, 1994’teki o yoğun geçen ilk zeytin sezonunun ardından pres sistemlerinin sonrasında yeni nesil zeytinyağı üretim teknolojisi olan kontinü sistem makinelerinden satın alarak önce ağabeyi ile ortak olarak, daha sonra da kendi başına zeytinin peşinden koşmaya başlıyor.

Öyle ki; makinelerin borçlarını ödeyebilmek için o yıllarda daha yoğun yaşanan zeytinin ‘var yılı–yok yılı’ sıkıntısını aşabilmek amacıyla üretim tesisini kamyonlara yükleyip Akdeniz, Ege ve Çanakkale’nin zeytin beldelerine götürüyor.

1995’te ilk durağı Antalya, Kaş, Kalkan’ın Çayköy köyü oluyor. Ertesi yıl Ege’de zeytinin var yılı olduğu için Muğla, Milas ve Aydın, Karpuzlu, Ektirli köylerinde iki farklı tesis işletmeye açıyor.

Bir sonraki yıl yine Kalkan, ardından Milas, sonraki sene ise Çanakkale Eceabat…

Tüm bu yerlerde tesisleri kurabilmek için öncelikle çalışmayan eski nesil zeytinyağı binalarını kiralayıp onların altyapılarını kullanıyor.

Zeytinyağı tesisi olmayan yerlerde ise elektrik trafosu kurulmasından bina tadilatı yapmaya varana kadar inşaat mühendisi olmanın avantajıyla tadilatlarını yapıyor.

SADECE ÜRETMİYOR BİLİNÇLENDİRİYORLAR

Uğur Özen anlatırken yorulduğu bu hareketli yılların ardından Milas’ı merkez olarak belirleyip, 2000’de iki yıl önce inşaatını yaptığı ve halen kullanmakta olduğu binasına kalıcı olarak yerleşiyor.

“Ailemin farklı bahçelerde ve çoğunluğu memecik türü ağaçlardan oluşan yaklaşık 300 dönüm zeytinliklerinin Turgut’ta olmasına rağmen tesisimi Milas’a kurmayı seçme nedenim sahip olduğu olağanüstü yüksek zeytin sayısıyla kıyaslandığında o yıllarda zeytin sıkma tesislerinin beni çok şaşırtacak şekilde sayısının çok az olması olmuştu” diyor.

Uğur Bey, işletmesinde harita mühendisi eşi Rabia Özen’le birlikte yağ mühendisliği yapıyor.

Özen çifti, faaliyete geçtikleri ilk günden bu yana zeytin yetiştiriciliği, zeytin zararlıları ve hastalıklarıyla mücadele, doğru zeytinyağı üretimi ve saklanması gibi konularda üreticileri bilgilendirmeye çalışıyor, takvimlerinde bile bu konuları işliyor.

Uğur ve Rabia Özen, günlük 80 ton zeytin işleme kapasiteli HAUS makinelerine sahip tesislerinde ‘Uzunyuva Milas’, ‘Çekişte’ ve ‘Oliozen’ markalarıyla soğuk sıkım dahil olmak üzere naturel sızma üretim yapıyorlar.

3 MARKA: UZUNYUVA, ÇEKİŞTE, OLİOZEN

“Markalarımızı oluştururken öncelikle Türkçe, yerel ve zeytinle ilgili olsun istedik.

Milas’ta ortaya çıkartılan ve dünyanın yedi harikasından biri olan Halikarnassos Mausoleumu’nu yaptıran Karia Kralı Mausolos’un babası Kral Hekatomnos için yapıldığı saptanan 2 bin 400 yıllık anıt mezarın bulunduğu bölgenin ismi olan ‘Uzunyuva Milas’, Türkçe ve Milas’a özgü bir marka ismi arayışımızda ilk tercihimiz oldu.

Beraberinde zeytinle ilintili bir marka arayışımızda karşımıza anlamı ‘taşla kırılarak tatlandırılan yemeklik yeşil zeytin’ olan ‘Çekişte’ çıktı.

Bölgemizde bile ‘çekiçte, çekişge, çekişte’ şeklinde birkaç değişik söyleyişle ifade edilen bu yemeklik zeytinin en doğal halinden en çok hoşumuza giden ‘Çekişte’, ‘Zeytinyağının en doğal hali’ sloganıyla marka tercihimiz oldu.
Henüz yapmamamıza rağmen, ihracatta kullanmak üzere ise hem aile ismimizi, hem de ‘İyilik’ anlamına gelen ‘Zen’i hoş bir biçimde birleştiren ‘Oliozen’ markasını yarattık.

Markalarımızdan ‘Uzunyuva’yı soğuk sıkım ve sızma zeytinyağlarımızı, ‘Çekişte’yi ise butik olarak ürettiğimiz kekik, limon, portakal, mandalina ve bergamot çeşnili sızma zeytinyağlarımızı pazarlamakta kullanıyoruz.
Ürünlerimizi daha çok Bodrum’daki otel ve restoranlara veriyoruz. Uzunyuva.com.tr isimli internet sitemiz de pazarlama yollarımızdan biri” diye konuşuyorlar.

HEDEF EN GÜZEL ZEYTİNYAĞINI ÜRETMEK

2017-2018 sezonunun zeytinyağı kalitesi açısından çok güzel bir yıl olarak yaşandığını belirten Uğur Bey, ekliyor:

“Milas genelinde Şubat 2018’e kadar üretilen zeytinyağlarının neredeyse yüzde 80’i sızma ve yüksek kaliteli olarak gerçekleşti.

Stokumuzdaki büyük çoğunluğu ilçemize özgü memecik zeytinlerinden üretilen bu doyumsuz yağlarla firma olarak hedefimiz ihracat başta olmak üzere yeni pazarlar ve müşterilere ulaşmak.

Çünkü Milas Memecik zeytinyağını tadan hemen herkesin ilk tepkisi böylesine bir lezzeti daha önce hiç tatmadıkları yönünde.

Ürün etiketlerimizde de vurguladığımız gibi zeytinyağlarımızı en güzel zeytinyağını üretme çabasıyla tarih ve zeytin cenneti Milas’ın en özel bölgelerinde yetişen zeytinlerin ‘Özen’le işlenmesiyle sofralara sunuyor ve bundan büyük keyif alıyoruz.”

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/adnan-kaya/milasin-ozenli-yag-muhendisleri-40735719

UZUNYUVA ZEYTİNYAĞI DA COĞRAFİ İŞARET ALDI

06 Mart 2018

Milas Ticaret ve Sanayi Odası’nın memecik zeytinlerinden elde edilen zeytinyağına coğrafi işaret tescili almasının ardından Odaya başvurarak coğrafi işaret etiketi alan zeytinyağı markaları arasına Rabia – Uğur Özen’in “Uzunyuva” zeytinyağı da katıldı.

Milas Ticaret ve Sanayi Odası’nın Milas ilçe sınırları içinde, yörenin yerel türü olan memecik zeytinlerinden erken hasat, soğuk sıkım yöntemiyle elde edilen zeytinyağına Türk Patent Enstitüsü’nden coğrafi işaret tescili almasının ardındın Milaslı zeytinyağı üreticileri birbiri ardına Odaya başvurarak coğrafi işaret etiketi almaya başladılar. MİTSO’dan son olarak coğrafi işaret etiketi  alan zeytinyağı markası Rabia – Uğur Özen’in “Uzunyuva” markalı zeytinyağı oldu.

Uzunyuva zeytinyağı üreticisi Rabia Özen, Uzunyuva markalı zeytinyağına coğrafi işaret alarak örnek zeytinyağı şişesini MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer’e teslim etti. Eşi Uğur Özen ile birlikte 15 yıldır zeytinyağı işinde olduklarını belirten Rabia Özen, MİTSO’nun coğrafi işaret almasıyla birlikte ilk kez bu yıl sektörde bir hareketlilik yaşandığını belirterek “Milas Ticaret ve Sanayi Odası’nın zeytinyağına coğrafi işaret alması çok iyi oldu. Çok iyi bir iş başardınız. 15 yıldır, zeytinyağı işindeyiz, hep yerimizde saydık. İlk kez bu yıl, coğrafi işaret alınmasıyla birlikte bir hareketlilik yaşanıyor. İlk kez zeytinyağımız para etmeye başladı. Size coğrafi işaret aldığınız için teşekkür ederiz”  diye konuştu.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer de, Milas’ta her markanın, ürettikleri zeytinyağına  coğrafi işaret almasını arzu ettiklerini belirterek “Coğrafi işaret demek, kalite demektir. Kalitenin tescillenmiş hali demektir. Sizler ürettiğiniz zeytinyağına coğrafi işaret alarak kalitesini tescillendirmiş oluyorsunuz. Bu hem sizin, hem de Milas ekonomisinin kazancı demektir. Sizi kutluyorum” dedi. Reşit Özer, hedeflerinin ürünün bol olduğu “var yılı”nda yaklaşık 18 bin ton zeytinyağı üretilen Milas’ta bunun en azından 6 bin tonunun coğrafi işaret kalitesinde olmasını hedeflediklerini sözlerine ekledi.

MİTSO’nun ilk kez geçen yıl coğrafi işaret almasıyla birlikte  ilk kez Ali Osman Menteşe “Menteşe Som“, TARİŞ “TARİŞ / Milas“, Serhat Arslan “Divin“, Zeynep – Cem Çelikoğlu “Kairos” markalı organik zeytinyağı ile coğrafi işaret etiketi almışlardı. Bu yıl, yeni ürün zeytinyağı ile yine Ali Osman Menteşe “Menteşe Som“, Zeynep – Cem Çelikoğlu “Kairos“, İbrahim Zeybek “Drogba” ve Oil City” markalı zeytinyağları ile coğrafi işaret etiketi alırlarken son olarak Rabia – Uğur Özen “Uzunyuva” markası ile coğrafi işaret etiketi almış oldu.

Kaynak: http://www.muglaturk.com/

Milas 4. Zeytin Hasat Şenliği

Kasım, 2017 – Milas, Bodrum

Hasat şenliği sırasında, tesisimizde zeytin sıkımı, Muğla Valisi Esengül Civelek, Canan Karatay ve diğer değerli konuklar eşliğinde gerçekleştirildi.

Bilge Ağaç Dergisi

Mayıs 2018

‘Özen’li yağ mühendisleri Özen ailesinin zeytinyağı yolculuğu Yatağan’a bağlı Turgut’ta (eski adıyla Leyne) üç kuşak önce dede Ali Rıza Bey’le başlamış. Beldenin merkezinde yer alan büyük taş evin bahçesinde İtalyan ustaların kurduğu pres sistemle öncelikle kendi zeytinlerini sıkmak için başlattığı hikaye, Ali Rıza Bey’in işletmenin makinelerini satmasıyla soluklanmış. Yıllar sonra oğlu Mehmet Özen zamanının modern bir tesisi olan iki taş değirmen, iki pres ve manuel bir seperatörden oluşan fabrikasıyla genetik kodlarına işlenmiş bu tutkusuna şekil vermiş. 10 yıl kadar sonra büyük oğlu Durmuş Özen de önce pres sistem ve sonrasında gelişen teknoloji ile kontinü sistemlerle donatılan üç ayrı tesisiyle ailenin üçüncü kuşağını temsilen zeytinyağı üretimine devam etmiş. Devamı>>

Muğla, Zeytinin Anavatanı

Bilge Ağaç Dergisi / Eylül 2019

 

Kaynak: https://mobissue.com/lbdq/ykgk

0
Back To Top
Yardıma mı ihtiyacınız var?